احسان شریعتی
احسان شریعتی
فیلسوف ایرانی

همین حالا با من تماس بگیرید 

شبکه‌های اجتماعی

TelegramInstagram
بستن


پیام‌های ارسالی

1 2 3 4 5  ... 

9 آذر 1399 نوشته شده توسط احسان شریعتی

«به یاد آزاده، طاهر احمدزاده»

زنده‌یاد طاهر احمدزاده تاریخ زنده و مجسم ما بود. نام او یادآور آراء و ارزش‌هایی بود که در دو حوزه‌ی نواندیشی دینی معاصر و در نهضت ملی و آزادی‌خواهی ایران، از دهه‌ی 20 بدین سو، توسط چهره‌هایی چون استاد محمدتقی شریعتی و آیت الله طالقانی عرضه شده بود. از تأسیس «کانون نشر حقایق اسلامی» مشهد در سال 1323 گرفته که نام او همراه استاد در مشهد و خراسان و ایران مطرح می‌شود، تا اوج فعالیت‌ «حسینیه ارشاد» در آغاز دهه‌ی 50، که حضور او را در کنار دکتر شریعتی می‌بینیم؛ و از دهه‌ی 70 که جنبش اصلاحی پس از انقلاب آغاز می‌شود تا سالهای آخر عمر که پیش از بیماری، همچنان پیگیر سیر تحول تلاش‌ها وپژوهش‌های فکری بود در زمینه‌ی جهان‌بینی و هستی‌شناسی توحیدی، و  پیآمد و تضمّن عقیدتی آن در پاسداشت کرامت و آزادی انسان.

طاهر احمدزاده

منزل تاریخی زنده‌یاد طاهر احمدزاده، با همسر ایشان...

جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب
3 آذر 1399 نوشته شده توسط احسان شریعتی

یادِ سامی، یادآورِ سیاستِ ملی-مردمیِ سلامت

نام و منزلتِ زنده‌یاد دکتر کاظم سامی در میان قربانیان سلسله‌ی قتل‌های پوشیده و آشکار سیاسی طی چند دهه‌‌ی گذشته هنوز و همچنان در سایه و یا مغفول مانده است.

دکتر کاظم سامی

بستری شدن دکتر کاظم سامی پس از ضرب وشتم در اواخر دهه سی توسط ماموران که به پاره شدن پرده گوش او منجر شد و سپس به دلیل تزریق داروی اشتباه این گوش تا آخر عمر شنوایی خود را از دست داده بود

جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب
2 آذر 1399 نوشته شده توسط احسان شریعتی

یادمان زادروز آموزگار عدالت، آزادی و عرفان

یادمان زادروز آموزگار "عدالت، آزادی و عرفان"، در شرایط عسرت زیستی و بحران عظیم معیشتی امروز
در 87مین سالیاد زادروز (2 آذر 1312-1399)، 
آموزگارِ خودآگاهی و توحیدِ تثلیث‌وارِ «عرفان، برابری، آزادی»

در شرایط بحران حاد زیستی و معیشتی‌ای که جامعه‌‌ی ما در جهان معاصر با آن مواجه شده است، بهترین بزرگداشت را در تداوم اندیشه و پویش راه او می‌یابیم و در بازگویی و بیانِ به‌روز آن چشم‌انداز نظری و برون‌داد و بدیل عملی‌ آن، و می‌دانیم که این بحرانِ اقتصادی-اجتماعی ربط و نسبت وثیقی با بحران انسداد سیاسی و امتناع عقیدتی دارد که جملگی مجموعه‌ی دالانی تودرتویی را در مقابل ما قرار داده است، به‌گونه‌ای که نخست باید بتوانیم سرنخ این کلاف سردرگم را بیابیم.

جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب

1 2 3 4 5  ...