احسان شریعتی
احسان شریعتی
فیلسوف ایرانی

همین حالا با من تماس بگیرید 

شبکه‌های اجتماعی

TelegramInstagram
بستن


پیام‌های ارسالی

1 2 3 4 5  ... 

13 اردیبهشت 1399 نوشته شده توسط احسان شریعتی

روز جهانی کار در روزگار بیکاری

روزگار بیکاری

🔸امروز، اول ماه مه، روز بین‌المللی کارگران است و در همه جای جهان «جشن کار» برپاست. جهان هر ساله در چنین روزی دست از کار می‌کشد تا قدر و منزلتِ کار و کارگر را ارج‌ بنهد. در ایران ما، امروز خوشبختانه جمعه بود و ما از خجالت تعطیل نبودن درآمدیم. همچنین به‌علت تهدید کرونا تجمعی برگزار نشد تا باردیگر خبرنگاری یا فعالی کارگری و مدنی بازداشت شود (و احیانا به احکام طویل المدت محکوم)! هرچند در شرایطی بسر می‌بریم که بر اثر بحران اخیر عالم‌گیر، میلیون‌ها کارگر در جهان کار خود را از دست می‌دهند و در ایران ما دخترکانی در فقر می‌میرند و ..، ما همچنان با شرم به بقا ادامه می‌دهیم.
ببینید، از  زمانی که اعلام می‌شد «خود خدا هم کارگر است» تا به امروز که کارگران و سایر محرومان دیگر «مستضعف» هم محسوب نمی‌شوند، گفتار «اسلام انقلابی» چگونه،  به‌تعبیر استاد مطهری، در گفتمان «انقلاب اسلامی» دچار دگردیسی گشته است!

جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب
11 اردیبهشت 1399 نوشته شده توسط احسان شریعتی

کرونا و روزگار ما

📌 بخش هایی از گفتگوی محسن آزموده خبرنگار روزنامه اعتماد با احسان شریعتی به شرح زیر می باشد. 
🔸»... هگل می‌گفت جغد مینروا (نماد خرد و فلسفه‌ورزی) هنگام غروب خورشید برمی‌خیزد. آنچه فعلا آشکاراست و متفکران را به تأمل فرامی‌خواند،اینست که خفاش کرونا دیگر برخاسته و بر جهان سایه گسترده و جنایت می‌کند و جهش این ویروس «تاج‌دار» را می‌توان طغیان طبیعت علیه دست‌کاری‌های انسان دانست ...«
🔹همه جای این دهکدهٔ کوچک جهانی به یکدیگر چنان مربوط می‌شود که گویی « اعضای یکدیگرند» و هر اتفاقی که در یک نقطه از دنیا رخ بدهد، به‌سرعت به جاهای دیگر جهان نیز سرایت می‌کند. تجربهٔ ویروس «تاج‌دار»، برغم همهٔ دروغ‌های «شاخ‌دار»ی که قدرت‌ها تاکنون گفته‌اند، به خوبی نشان داد که سرنوشت کل بشر به هم مربوط است. 
🔸این همان نظریهٔ «اجتماع‌پذیری اجتماع‌ناپذیر» انسان‌هاست که کانت از آن سخن می‌گفت. از یکسو، انسان به دیگران نیاز دارد و بدون آنها نمی‌تواند نیازهای خود را برطرف سازد، چنان‌که برخی از متفکران باستان همچون ارسطو معتقد بودند که انسان ذاتا و به«طبع»(فوزیس) موجودی اجتماعی است. از سوی دیگر، برخی دیگر می‌پنداشتند که اجتماعی زیستن انسان‌ها امری مصنوعی و قراردادی است و انسان‌ها صرفا برای رفع نیازهایشان مجبورند با یکدیگر تشکیل اجتماع دهند.

جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب
10 اردیبهشت 1399 نوشته شده توسط احسان شریعتی

بیانیه جمعی درجهت حکم زندان کیوان صمیمی، سردبیر ماهنامه‌ی «ایران فردا»

کیوان صمیمی

🔸ماه گذشته، دادگاه،مهندس کیوان صمیمی، سردبیرمجلّه‌ ایران‌فردا و عضو با سابقه مجموعه نیروهای ملی – مذهبی را به‌صورت غیابی محاکمه و اخیراً نیز به پنج سال حبس تعزیری محکوم کرد. صمیمی در مراسم بزرگداشت روز کارگر در سال 1398 بازداشت و مدتی بعد با قرار وثیقه آزاد و در نهایت‌ نیز به چنین حکم سنگینی محکوم شد.

جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب

1 2 3 4 5  ...