alt text
احسان شریعتی
فیلسوف ایرانی

همین حالا با من تماس بگیرید 

شبکه‌های اجتماعی

بستن


پیام‌های ارسالی

1 2 3 4 5  ... 

28 اردیبهشت 1402

اعتراض فعالان سیاسی جهت بازداشت شرکت کنندگان کلاب هاوس برای نجات ایران

متاسفانه جمعی از فعالان سیاسی و مدنی از جمله آقایان سیدعلیرضا بهشتی ‌شیرازی، کیوان صمیمی و عبدالله مومنی، پس از برگزاری نشستی در فضای مجازی با عنوان «گفت‌وگو برای نجات ایران» توسط مراجع امنیتی بازداشت و خانم عالیه مطلب‌زاده و آقایان دکتر قربان بهزادیان‌نژاد، دکتر سید علیرضا حسینی‌بهشتی، دکتر سیدهاشم آقاجری و دکتر عبدالله ناصری نیز به دادسرای انقلاب احضار شده‌اند. امضاکنندگان این بیانیه، فارغ از تایید یا رد محتوای برنامه‌های مطرح در آن نشست، برخورد امنیتی با جمعی از شخصیت‌های شناخته شده را که با انگیزه‌های ملی و انسانی، تنها به گفت‌وگو با یکدیگر پرداخته‌اند، خلاف صریح اصل 23 قانون اساسی و به دور از درایت و عدالت می‌دانند و نسبت به این‌گونه برخوردهای امنیتی و قضایی، به شدت اعتراض دارند.

اعتراض فعالان سیاسی برای بازداشت شرکتکنندگان کلاب هاوس برای نجات ایران جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب
12 اردیبهشت 1402

جشن کار و جنبش برای عدالت

در روز جهانیِ کارگر، و جشن کار و تعطیل سراسری در دنیا، در ایران ما کار همچنان ادامه دارد و کارگران نیز بجای جشن و سرور همچنان به جنبش و شروشور اعتراضات (و مطالبات و اعتصابات و..) مشغول و دل‌شاد اند!
اما براستی نامِ مناسبِ نظامِ و مناسباتِ «خودویژهٔ» اقتصادی حاکم بر کشور کدامست؟ برخلاف «آدرس‌ عوضی» دادن‌های اقتصاددانان دولت‌گرا یا نولیبرال در صداوسیمای میلی، بی‌نظمی موجود و بحران‌ معیشتی ناشی از آن، مگر بجز محصولِ همگرایی دو رویکرد و تعاملِ میانِ روند اقتصاد بازار سنتی-فقاهتی از سویی و سرمایه‌داری دلال و رانتی و «خصولتی»شده از دیگرسو، طی دهه‌های گذشته، بوده که نگرش‌های حاکم و جهت‌بخش سیاست اقتصادی کشور را شکل می‌داده‌اند؟! و مگر شکاف عمیق طبقاتی، فساد دامن‌گستر حقوقی و قضایی و بحران حاد معیشتی، همه از پیآمدهای اجتماعی این ائتلاف نیستند که از ترکیب جدید میان پیوند قدیمی «حوزه و بازار» با اقتصاد باز بازار و راست‌گرایی شبه‌مدرن به‌سبکِ «نو‌لیبرال» جملگی در مجموع به‌تعبیری آشفته‌بازارِ «نئوفئودال» کنونی را ساخته اند؟

جشن کار و جنبش برای عدالت جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب
1 اردیبهشت 1402

گذار به دموکراسی

از صدر انقلاب مشروطه تا کنون مردم ایران با مطالبه‌ی حاکمیت قانون و مردمسالاری و پرداخت بهای سنگین یکی از ملت‌های پیشقراول خاورمیانه به شمار می‌آید. هر بار اما در دو نظام‌ برآمده از دو انقلاب گذشته استبداد سیاسی و دینی به گونه‌ای بازتولیدشده که گویی امروزه هم هنوز در آستان ورود به عصر جدید بسر می‌بریم با همان خواست‌های ابتدایی.
راه طی شده را از اینرو، می‌شایست با درس‌آموزی از اشتباهات تاریخی به‌نحوی دیگر از سرگرفت: نه با ابهام نظری، مصلحت‌گرایی عملی و دنباله‌رو‌ی از محافظه‌کاری؛ نه با خشونت‌گرایی و جنگ‌افروزی متکی به قدرت‌های خارجی، بلکه با تشکل جامعه‌ی مدنی و درخواست تغییر-وتحول‌خواهی ساختاری گام به گام و با همسویی و همرایی بین‌الاذهانی و گفتگو با گرایشات و سلیقه‌های چندگانه و متکثر ملی.

دانلود سخنرانی فرمت: MP4 دانلود

 

جهت ثبت نظر و مشاهد کامل مطلب به قسمت ادامه مطلب مراجعه نمایید..


ادامه مطلب

1 2 3 4 5  ...